Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun °C

Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanlığı yönetim kurulunu genişletilmiş toplantı yaptı

Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanlığı yönetim kurulunu genişletilmiş toplantı yaptı
REKLAM ALANI
02.07.2023
A+
A-

Olaylar

 

 

 

 

Astana, Kazakistan

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanlığı yönetim kurulunu genişletilmiş toplantı yaptı

2023

 

 

 

 

Devlet Başkanı Kasım-Jomart Tokayev’in başkanlığında İçişleri Bakanlığı kolejinin genişletilmiş toplantısı yapıldı. Etkinliğe, yurdun her bölgesinden Cumhurbaşkanlığı İdaresi ve devlet organlarının başkanları, İçişleri Bakanlığı yönetim kurulu üyeleri ve merkez ofis yöneticileri, bölge polisi başkanları ve ilçe müfettişleri katıldı.

 

 

 

Kassym-Jomart Tokayev, İçişleri Bakanlığı’nın kamu yönetimi sisteminde özel bir rolü olduğunu hatırlattı. Dairenin en önemli görevi asayişin korunması, suçla mücadeledir.

 

 

 

– Kolluk kuvvetlerinde hizmet çok zor bir iştir, çoğu zaman gece gündüz çalışmak zorunda kalırsınız. İşinizde hem riskler hem de tehditler var. 24 saat nöbettesiniz – bu, en yüksek özveri ve dayanıklılığı gerektirir. Başı belaya girenler öncelikle polisten yardım ister çünkü siz devletin ve yetkililerin temsilcisisiniz. İnsanlar onları koruyacağınıza inanıyor. Yani size her zaman çok büyük bir sorumluluk düşüyor” dedi.

 

 

 

Başkan ikna olduğu için, polis mesleği toplumda en saygın mesleklerden biri haline gelmeli, bu nedenle içişleri organlarının çalışmalarının iyileştirilmesine özel önem verilmelidir. Polis işinin hizmet modeli şu anda tanıtılmaktadır.

– “Polis yürüme mesafesinde” ilkesinin hayata geçirilmesi için somut tedbirler alındı. Hiçbir durumda momentum yavaşlatılmamalıdır. Pilot proje çerçevesinde elde edilen sonuçlarla sınırlı kalmamalıyız. Ancak, açıkçası, polis faaliyetinin hizmet modelini yalnızca uzmanlar biliyor. Bu aynı zamanda sıradan vatandaşların ve halkın bu konuda konuşmaması gerçeğiyle de kanıtlanmaktadır. Bu, insanların somut sonuçlar ve olumlu değişiklikler görmediği anlamına gelir. Kassym-Jomart Tokayev ayrıca, kendi iç tüzüğü ve kuralları ile kanun uygulama alanında ayrı bir devlet hizmeti türü olan mahkeme öncesi işlemlerin özel ilgi odağında olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca, Devlet Başkanı toplumu ilgilendiren başka bir güncel konu üzerinde durdu.

– Mağduru çok sayıda vatandaşımız olan dolandırıcılara karşı kolluk kuvvetleri kararlı bir şekilde mücadele etmelidir. Dolandırıcıların eylemlerinden insanlar büyük zarar görüyor, bu nedenle bu konuda taviz verilmemelidir. Örneğin, son zamanlarda bir hac ziyareti düzenleyen bir seyahat acentesi, yasalara uyan bir grup vatandaşı kandırdı. Masum insanlar Suudi Arabistan’da bir polis karakolunda sona erdi. Bu tür dolandırıcılık şirketlerinin hukuka aykırı eylemleri vatandaşlarımızın sağlığına, morallerine ve bir bütün olarak ülke itibarına büyük zararlar vermektedir. Burada tabii ki insanların hukuk bilgisizliği de var. Şimdi Dışişleri Bakanlığı tarafından temsil edilen devletimiz onlara azami desteği sağlamalıdır. İçişleri Bakanlığı’nın da hukuka göre dolandırıcı şirketin yönetimini ve çalışanlarını sorumlu tutması gerekiyor.

 

Kassym-Jomart Tokayev, üst düzey polis yetkililerinin okulları ve üniversiteleri ziyaret ederek genç nesle yasalara uymanın gerekliliğini ve ihlallerinin sonuçlarını anlatmaları gerektiğini vurguladı.

“Gençlerimizin hukuk okuryazarlığı maalesef düşük. Genç nesil, yasaları iyi bilmiyor ve çoğu zaman bunlara katı bir şekilde uyulmasının önemini tam olarak anlamıyor. Bu tür yasal cehaletin sonuçları çok ciddi olabilir. Her zaman ülkede hukukun üstünlüğünün hakim olması gerektiğini söylerim, ancak bu durumda toplumda düzen olur. Polis ekiplerinin bu basit gerçeği başta gençler olmak üzere vatandaşlara iletmesi gerekiyor” dedi.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zor durumda kalan vatandaşlarımızın bir an önce adaletin tesisi, suçluların cezalandırılması ve zararın tazmin edilmesi için yetkililerden yardım umduklarını söyledi. Bu bağlamda, gelen başvurulara hızlı ve profesyonel bir şekilde yanıt verilmesinin önemine dikkat çekti.

“Ancak, büyük bir şikayet dalgası, kolluk sisteminin bununla ilgili hala sorunları olduğunu gösteriyor. İnsanlar yıllardır çeşitli otoritelerin eşiklerini aşındırıyor, net cevaplar alamıyor, boşuna gerçeğe ulaşmaya çalışıyor. Az önce bazı raporları dinledim ve talimat verdim: İçişleri Bakanlığı sisteminde her alanda, her bölgede dijitalleşme artırılmalı. Dijitalleşme, polis memurlarının işlerinde şeffaflık ve uygun verimliliğin sağlanması için çok ciddi bir araçtır. Bu nedenle, benim talimatım üzerine, Kolluk Teşkilatı Sistemi Reformu Komisyonu, ceza ve ceza muhakemesi mevzuatının optimizasyonu hakkında bir kanun taslağı hazırladı. Sorgulayıcıların ve müfettişlerin işlerini kolaylaştırmak, onları gereksiz tekrarlanan prosedürlerden ve aşırı evrak işlerinden kurtarmak için tasarlanmıştır. Ama her şeyden önce yasa tasarısı vatandaşlarımızın yararına geliştirildi, senden yardım istemek. Gereksiz bürokrasiden kurtulmak, insanların acil sorunlarına gerçek çözümlere odaklanabilmeniz için size zaman ve emek kazandıracaktır. Vatandaşlarımızın resmi raporlara değil, çalışmalarınızda somut değişikliklere ve somut sonuçlara ihtiyacı var. Temel yaklaşımları faaliyetinizin tüm yön ve alanlarında uygulanması gereken hizmet modelinin özü budur” dedi.

 

 

 

Konuşmada aile içi şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların etkinliğinin artırılması konularına değinildi.

– İstatistikler hayal kırıklığı yaratıyor. Son iki buçuk yılda, yerli saldırganlar tarafından 300 cinayet işlendi. Sağlığa ciddi ve 808 orta derecede zarar verdiğine dair 878 olgu kaydedildi. Bu alandaki suçlardan dolayı 37.000’den fazla kişi idari sorumluluğa getirildi. Mevcut durumu düzeltmek için karmaşık önleyici çalışmalara ihtiyaç vardır. Ve burada ana rol bölge polis müfettişlerine verilir. Cumhurbaşkanı, uygulamanın gösterdiği gibi, zamanında önlemler alınırsa aile ve aile içi çatışmalar temelinde işlenen suçların çoğunun önlenebileceğini, bunun da birinin hayatını ve sağlığını kurtarmak anlamına geldiğini söyledi.

Ona göre, kolluk kuvvetlerinin her zaman odaklanması gereken bir diğer önemli konu da yol güvenliğini artırmaktır.

– Son üç yılda trafik kazası sayısı %9 arttı. İçlerinde 6,5 binden fazla vatandaş öldü, 55 binden fazla vatandaş yaralandı. Bu sayıları düşünün. Aslında her yıl büyük yerleşim yerlerini kaybediyoruz. Bu ülkemiz için gerçek bir trajedidir. Her zaman ve her yerde insan yaşamının ve sağlığının en önemli şey olduğunu beyan ederiz. Bu nedenle, mevcut durumu düzeltmek için sistematik önlemler almak gerekir. Öncelikle trafik kurallarına sıkı sıkıya uyulmasına tüm vatandaşların dikkati çekilmelidir. Böylece, sadece cari yılda 24 kişinin öldüğü ve 142 kişinin yaralandığı yayaların hatası nedeniyle 164 kaza meydana geldi.Kazaların iç karartıcı istatistikleri, yol güvenliği seviyesinin motorizasyon dinamiklerine karşılık gelmediğini gösteriyor. Bu hem yol altyapısı hem de hizmetlerin organizasyonu için geçerlidir. bu güvenlikten sorumludur. Daha geçen gün, elektrikli scooter ve diğer bireysel hareket araçlarının kullanımını düzenleyen bir yasa çıkarıldı. Kassym-Jomart Tokayev, yeni ulaşım türlerinin pratikte güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamak artık önemlidir” dedi.

 

 

 

Devlet Başkanı aynı zamanda, yabancı arabaların ülkeye gelişigüzel ithal edilmesiyle yollardaki durumun daha da kötüleştiğini sözlerine ekledi.

– Bu arabaların sürücüleri kabaca ve çoğu zaman cezasız kalarak yol kurallarını ihlal ettiler. Yasal alana iade edilmesi için benim adıma bu arabaların yasallaştırma işlemleri yapılıyor. Şimdi kısa raporlar duydum, çalışmalar yapılıyor, çok şey yapıldı. Ancak prensip olarak bu çalışmaya devam edilmelidir. Önemli olan hataları tekrarlamamaktır. Bu tür makinelerin ülkeye toplu olarak ithal edilmesinin nedeni, yetkili devlet organlarının hatalı kararlarında yatmaktadır. Şimdi İçişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere daha önce yapılan hataları düzeltmek zorunda kalıyoruz. Ayrıca, polis memurlarının katılımıyla yabancı araçların ithali ve tescili için suç planları oluşturulmuştur. Tüm kolluk sistemine gölge düşüren bu hukuksuzluğun adil ve hukuk devletinde yeri olamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın değindiği bir diğer güncel konu da organize suçla mücadele oldu. Devlet Başkanı’na göre, yerel deneyim ve jeopolitik ortamda meydana gelen olaylar, organize suç gruplarına karşı uzlaşmaz bir mücadelenin olağanüstü önemini gösteriyor.

– Organize suçlularla perde arkası anlaşmalar, uzlaşmacı anlaşmalar, flörtler ve diğer sözde operasyonel oyunlar olamaz ve olmamalıdır. Büyük Abay bir keresinde şöyle dedi: “Kushik asyrap, it yedi, ol baltyrymdy kanatty. Bir euge myltyk uirettim, ol merge boldy, meni atta”. Kassym-Jomart Tokayev, son olaylar örneğinde, suçluların sonunda devlete ve yasalara uyan vatandaşlara karşı saldırılarının öncülüğünü yaptıklarına, siyasi koşullar belirlemeye çalıştıklarına, iradelerini dikte ettiklerine ikna olduk.

 

Kanuna uygunluk ile suçlar arasında net bir ayrım yapılması gerekliliği vurgulanmıştır.

“Tekrar ediyorum: Toplumda Kanun ve Düzene sıkı sıkıya uyulmalıdır. Ancak o zaman ülkenin kalkınmasından ve ilerlemesinden bahsedebileceğiz. Bu bir aksiyomdur. Suçla mücadele tavizsiz olmalı, hiçbir ihlal cezasız kalmamalıdır. Ve bu durumda önemsiz şeyler olamaz. Polis memurları yasalara uyan vatandaşlara saygılı davranmalı, yasalara uyan vatandaşlara ise kesinlikle yasalar açısından davranılmalıdır. Soruşturma faaliyetleri sırasında şiddet, işkence ve diğer yasaklanmış yöntemlerin kullanılması kesinlikle kabul edilemez. Her kolluk görevlisinin bunu açıkça anlaması gerekir. Yalnızca günlük işlerde bu gerekliliklere sıkı sıkıya bağlı kalınması, halkın yüksek güvenini sağlayabilir” dedi.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı’na göre vatandaşların da kolluk kuvvetlerine saygı göstermesi gerekiyor. Ona göre kolluk kuvvetlerinin hukuka uygun taleplerine uyulmaması, tehdit edilmesi veya güç kullanılması kabul edilemez. Yasayı çiğneyenler cezasız kalmamalı.

Bugün sosyal ağlarda polisin çalışmaları hakkında pek çok video görebilirsiniz, bunlardan bazıları açıkçası kışkırtıcı. Böyle bir durumda konuşmada da söylendiği gibi kolluk kuvvetlerinin itidal göstermesi ve kaba davranmaması çok önemlidir.

 

 

 

 

 

Sonuç olarak Devlet Başkanı, devletin içişleri organlarının faaliyetlerine özel önem verdiğini kaydetti ve son üç yılda alınan belirli önlemlerden bahsetti.

– Maaşlara birçok kez zam yapıldı. Konut tazminatı alan işçi sayısı arttı, şu anda sayısı 38 bini geçti. Ulusal Muhafızlardan destek var. Malzeme ve teknik temeli güçlendirmek için her yıl önemli fonlar tahsis edilmekte, yenilikçi teknolojiler tanıtılmaktadır. Kassym-Jomart Tokayev, genel olarak içişleri organlarının faaliyetlerine verilen desteğin devam edeceğini söyledi.

Kurul toplantısında İçişleri Bakanı Marat Akhmetzhanov, uyuşturucu bağımlılığı, insan kaçakçılığı ve aile içi şiddet gibi sorunların çözümüne ilişkin bir rapor hazırladı. Ayrıca suç önleme ve suçla mücadeleye yönelik tedbirler, kolluk kuvvetlerindeki reformlar hakkında da bilgi verdi.

Bakanın raporu hakkında yorum yapan Devlet Başkanı, uyuşturucu bağımlılığı ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeleyi kolluk kuvvetleri tarafından acilen ele alınması gereken ciddi bir sorun olarak nitelendirdi. İçişleri Bakanlığı heyet toplantısının sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolandırıcılıkla mücadele konusuna tekrar değinerek, bu yönde önleyici çalışmaların yapılmasının önemine işaret etti.

 

Ayrıca Astana şehri polis departmanı başkanı Marat Tulebaev, Almatı şehri polis departmanı başkanı Arystangani Zapparov, Karaganda bölgesi polis departmanı başkanı Sanzhar Adilov tarafından raporlar verildi.

 

 

 

 

Görüşme öncesinde Kassym-Jomart Tokayev’e polis faaliyetlerinde kullanılan dijital projeler takdim edildi. Özellikle siber suçlar ve uyuşturucu suçlarıyla mücadele, parmak izi kaydı, aile içi şiddetin önlenmesi, araçların yasallaştırılması ve sigorta şirketlerine kaza tazminat taleplerinin çevrimiçi olarak bildirilmesi gibi önemli görevlerin çözümünü optimize etmek için tasarlanmış dijital teknolojilerin kullanıma sunulması hakkında bilgi verildi. . Ayrıca, Ulusal Muhafızların ve turist polisinin yeni bir biçimi tanıtıldı.

 

geri gelmek geri gelmek

kaynak:https://www.akorda.kz/ru/prezident-provel-rasshirennoe-zasedanie-kollegii-ministerstva-vnutrennih-del-3052832

REKLAM ALANI